Parafia bł. Karoliny Kózkówny w Ełku 

Tydzień Misyjny

22 października 2023

                Podczas tegorocznego tygodnia misyjnego gościliśmy o. Krzysztof Kołodyński.

o. Krzysztof Kołodyński, Ksiądz Werbista przez kilkanaście lat pomagał potrzebującym na Madagaskarze. Przyjechał opowiedzieć nam o Madagaskarze, ludziach żyjących na tej wyspie oraz zachęcić do Misyjnej Duchowej Adopcji.  

 

                Ojciec Krzysztof zabrał nas w podróż na Madagaskar- wyspę i państwo położone u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki, w zachodniej części Oceanu Indyjskiego. Na Madagaskarze funkcjonuje aż 21 diecezji katolickich. Madagaskar to czwarta co do wielkości wyspa na świecie, która w dalekiej przeszłości oddzieliła się od kontynentu afrykańskiego. W związku z tym na Madagaskarze jest specyficzny klimat, flora i fauna. W środkowej części wyspy panuje klimat zbliżony do europejskiego. Najcieplej jest na wybrzeżach, gdzie króluje klimat tropikalny. Słońce na Madagaskarze zachodzi bardzo wcześnie, bo między godziną 18:00-18:30, wstaje o 6:00 rano. To wyspa, na której rośnie wszystkie 9 gatunków baobabów. Madagaskar jest dwa razy większy powierzchniowo od Polski, lecz żyje w nim dwa razy mniej ludzi. Ludzie na Madagaskarze płacą ariarami- to ich jednostka monetarna. Mieszkańcy Madagaskaru to Malgasze, ich język- malgaski.

 

                Gospodarka na Madagaskarze opiera się na rolnictwie (uprawa kawy, bananów, trzciny cukrowej, przypraw oraz roślin przemysłowych- bawełny, rafii i agawy sizalskiej). Lokalne potrzeby żywieniowe zaspokajają: ryż, maniok, bataty, ziemniaki i kukurydza. W tropikalnym klimacie możliwa jest także uprawa: cytrusów, liczi, mango, papai, awokado i melonów. Nieźle rozwinięta jest hodowla bydła, trzody chlewnej, kóz i owiec. Mieszkańcy zajmują się też rybołówstwem. Żyje tam wiele tropikalnych gatunków zwierząt, ale jedynym drapieżcą jest „fosa”- pies atakujący lemury (znany z bajki „Pingwiny z Madagaskaru”).

 

                Ludy zamieszkujące Madagaskar: Merina, Betsimisaraka, Betsileo, Sakalava, Tsimihety, Antesaka, Tanala, Tandroy, Antemoro, Bara. Prawie 50% mieszkańców wyznaje pogańskie religie plemienne, tylko 20% to katolicy. Nie przeszkadza to jednak, aby wszystkim mieszkańcom Madagaskaru nieść pomoc materialną i duchową.

, Ksiądz Werbista. Ojciec Krzysztof przez kilkanaście lat pomagał potrzebującym na Madagaskarze. Przyjechał opowiedzieć nam o Madagaskarze, ludziach żyjących na tej wyspie oraz zachęcić do Misyjnej Duchowej Adopcji.  

 

              

Adres

 

ul. Księcia Witolda 2a, Ełk, Poland

Kontakt

 

+48 607 862 464

k.kozkowna2023@gmail.com

Nr konta parafii

 

Bank PKO BP 

52 1020 4724 0000 3102 0028 3887

Wszystkie Prawa Zastrzeżone ©